Grodblogg

Nedan finner du inlägg om allt möjligt omkring dykning, kronologiskt ordnade. För de som har access kan man lägga till nya inlägg via en rubrik under "klubbdokument", nytt blogginlägg. I menyn till höger finns klubbens samlade arkiv av dokument, i princip alla styrelseprotokoll, årsmötesprotokoll, medlemlistor, etc. Mycke av materialet kan bara ses om man är medlem och inloggad på sidan. 

Grodmännen Arkiv

  • Monday, 28 November 2016 14:29

IMG 0131

Vid förra årsmötet (feb 2015) kom förslaget att vi skulle sortera upp alla klubbens dokument för att arkivera allt säkert för framtiden på komunarkivet i Täby. Sagt och gjort. Nu är jobbet klart och 5 fyllda arkivmappar med material vart det. Tack alla gamla grodor för att ni hamstrat så bra och inte använt papparssorteringen tidigare. Eftersom vi bara har limiterad access till arkivet (och bara ordf, Kassör sekreterare) så har vi lagt en kopia på ALLT material direkt tillgängligt på hemsidan. Ifall du är inloggad hittar du underlagen under rubriken "klubbfakta" och "klubbdokument" (dokumenten ligger sedan i sepektive mapp; Styrelsemöten, Medlemsmatriklar, Årsmöten och badrens)

Mapp A1:1      
Innehåll: Årsmöten och styrelse protokoll 1975-1980 samt 2002-2016, stadgar gamla utgåvår 1975-1997, medlemsmatriklar 1975-2016), klubbmärken och dykprotokoll. Det ända vi saknar är styrelseprotokoll från perioden 1997-2002 och år 2010.
Mapp B2:!, B2:2, B2:3 och B2:4
Innehåll: SAMTLIGA Grodblad från 1972 till 2016. De första hette Hajen. Fram till 1997 kan man hitta alla årsmötesprotokoll med bilagor i Grodbladet och fram till mitten 80tal också styrelseprotokoll och medlemsmatriklar.

Från och med 2017 kommer vi att årsvis plocka in nytt material

Ordning och reda - pengar på fredag

/Sek André

 

More in this category: « Tessie utfärd Harmoni »